بخش اول: طراحی مدل فرآیندی

در اینجا می توان فرآیند ها را تحت وب و با استاندارد BPMN2 که کامل ترین زبان برای مدلسازی فرایندها ست، به راحتی طراحی کرد. می توان یک فرآیند را یک مرتبه تعریف کرد (زیرفرآیند) و در فرآیند های دیگر به هر تعداد که نیاز باشد از آن استفاده کرد. امکان نسخه بندی فرآیند ها و خروجی گرفتن از فرآیند طراحی شده برای استفاده در سایر نرم افزار های طراحی مدل فرآیندی نیز وجود دارد. امکان تعریف ناظر فرآیند، تقویم کاری، اسناد ورود و خروجی و پرتال و … نیز وجود دارد.

این صفحه مانند یک بوم نقاشی است که نمادهای مختلف استاندارد BPMN را جهت ترسیم نمودار فرآیندی در خود جای داده است. نماد آغاز فرآیند که با یک دایره سبز رنگ نمایش داده شده است همیشه در این صفحه در ابتدا وجود دارد.

می­توانید دایره سبز رنگ را انتخاب و آنرا حذف کنید.

بخاطر داشته باشید که برای ترسیم یک نمودار فرایندی باید تمام بازیگران و عناصر به درستی تعریف شده باشد. مثلا، سه گروه کاربر ایجاد خواهد شد: “کارمندان”، “سرپرستان” و “مدیران”. پس باید یک Pool که دارای سه Lane می­باشد، تعریف کنیم.

معمولاً در مدلسازی فرآیند عنوان Pool همان عنوان فرآیند است. Pool یک مرز سازمانی است که تمام عناصر یک فرایند را شامل می شود. یک Pool برای محدود کردن یک فرایند و ایجاد ارتباط با فرایندهای دیگر مورد استفاده قرار می­گیرد. بر خلاف نمادهایی که در داخل یک Pool هستند و با Sequence Flow به هم مرتبط می­شوند، ارتباط بین دو Pool از طریق Message Flow ایجاد می­ گردد.

 

طراحی مدل فرآیندی

 

بخش دوم: طراحی دیتا مدل (متغییرها) در پروسس میکر

در این بخش مدل ذخیره سازی اطلاعات تعریف می شود. در اینجا می توان جداول سیستمی را تعریف کرد و به فرآیند و المنت های روی فرم های فرآیند لینک کرد تا اطلاعات به صورت مستقیم در جداول ذخیره شوند. بنابراین بدون هیچ کدنویسی در طول فرآیند متناسب با اطلاعاتی که داخل فرم ها وارد می شوند این جداول به طور خودکار به روز می شوند.  همچنین می توان جداول مستقلی را تعریف کرد که از اطلاعات این جداول در طول فرآیند استفاده کرد یا اطلاعاتی که در حین فرآیند تولید می شود را در جداول ذخیره کرد برای گزارش گیری یا استفاده در فرآیند های دیگر.

دیتا مدل

بخش سوم: تعیین قوانین تجاری

در این قسمت از پروسس میکر می توان انواع شرط های مختلف (Gateway) ترتیبی و موازی را برای کنترل جریان فرآیند تعریف کرد. همچنین می توان جریان کاری را خارج از فرآیند و با توابع REST کنترل کرد.

شرط های مختلف با المنت های روی فرم ها لینک شده و متناسب با مقداری که کاربر انتخاب می کند می توان جریان فرآیند را جلو برد.

تعیین قوانین تجاری

بخش چهارم: تعیین کاربران

در پروسس میکر می توان کاربر به تعداد نامحدود تعریف کرده و به هر کاربر نقش سازمانی با مجوزهای مختلف تخصیص داد. حالا می توان کاربران تعریف شده را در قالب دپارتمان ها یا گروه های سازمانی مختلف مدیریت کرد. و سپس یک کاربر یا گروه کاربری را به وظیفه اختصاص داد.

انواع روش ها اختصاص کار:

ترتیبی: تقسیم کاربه صورت مساوی بین کاربران

دستی: انتخاب کاربر مرحله بعدی توسط کاربر قبلی به صورت دستی

اختصاص نیافته: ارسال کار به تمامی کاربران و امکان مطالبه کار توسط خود افراد

با مقدار: انتخاب کاربر بر اساس متغییر های روی فرم

گزارش به: ارسال کار به مدیر واحد

برای زمان های مرخصی یا غیرفعال شدن کاربر می توان جانشین برای هر کاربر تعریف کرد. همچنین میتوان کاربران پاره وقت و موقتی (Ad hoc) را تعریف کرد و به وظیفه ها اختصاص داد.

انواع روش ها

بخش پنجم: اجرا فرایند

برای اجرای یک فرآیند در پروسس میکر با انتخاب کار جدید از منوی سمت راست لیست کارهایی که کاربر جاری مجوز ایجاد آنها را دارد نمایش داده می شود و با دابل کلیک کردن روی هر کدام می توان فرآیند جدیدی را شروع کرد.

اجرا فرایند

سایر بخش های مهم در محیط طراحی پروسس میکر

پروسس میکر

این جعبه ابزار شامل گزینه های مختلفی است که در ادامه بصورت مختصر معرفی و در مطالب  بعدی ایتکاک به تشریح می گردد.

Variables:

در واقع Variable ها همان فیلدهایی هستند که در فرم ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. به عبارت کاملتر هر فرایند از طریق یک سری فرمت اطلاعاتی مثل فرم در سازمان به جریان خواهد افتاد و فرم ها از فیلدهایی ایجاد میشوند که به آنها Variable می­گویند. پس از تعریف Variable ها از آنها در قسمت DynaForms برای تعریف فرم ها استفاده خواهد شد.

Message types:

برای ارسال “پیام” بین دو فرآیند استفاده می شود. نوع جدیدی از داده ها را معرفی می کند که حاوی اطلاعاتی است که یک فرایند به عناصر رویداد دیگر از طریق پیام ارسال می کند.

Dynamic Form:

فرم دینامیک که از طریق کشیدن و رها کردن برای طراحی فرم های الکترونیکی برای کاربران نهایی استفاده می شود. بر روی Dynaform میتوان کنترل های مختلفی اعمال نمود که در آینده تشریح خواهند شد.

Input Documents:

یک ویژگی است که به کاربر اجازه می دهد یک فایل یا فایل­هایی را به عنوان پیوست به فرایند مورد نظر اضافه کرد. این فایل­ها می توانند اسناد متنی، صفحات گسترده، تصاویر یا هر نوع دیگری از فایل باشند.

Output Documents:

فایل­هایی هستند که در طول اجرای فرایند تولید می­شوند که می­توان آنها را چاپ تا خارج از فضای دیجیتال ذخیره نمود. علت استفاده از این قابلیت این است که فایل های تولید شده می­توانند در قالب و ظاهر مورد نظر کاربر تولید شوند.

trigger 

یک کد PHP است که می­تواند در یک فرآیند وارد شود. Triggers چارچوب مناسب را برای انجام محاسبات پیچیده فراهم می­کند و قابلیت های بیشتری را به فرآیندها اضافه می کند.

Report Tables:

اطلاعاتی که در فرم ها و فیلدها وارد میشوند بصورت رشته های سریالی ذخیره می­شوند که دسترسی به آنها به راحتی از طریق پایگاه داده امکان­پذیر نیست. Report Table ها به منظور گرفتن خروجی از داده ها به راحتی و با استفاده از query های استاندارد SQL یا برنامه های جانبی است.

Database Connections:

هر فضای کاری Processmaker از یک پایگاه داده MySQL برای ذخیره اطلاعات داخلی در مورد فرآیندها، کاربران و گزارشات استفاده می کند. با این وجود، Processmaker همچنین می­تواند برای اتصال به پایگاه داده های خارجی پیکر بندی شده و اجازه می­دهد یک سازمان نسبت به یکپارچگی Processmaker با دیگر DBMS و برنامه های کاربردی اقدام نماید.

Templates:

یک سری فایل Html هستند که به عنوان قالب ایمیل برای ارسال اعلان ها و هشدارها استفاده می­شوند.

Public Files:

فایل های ذخیره ای شده هستند که در طول فرایند استفاده خواهند شد مثل مستندات عمومی سازمان، فایل های گرافیکی و…

Permissions:

به طور پیش فرض، کاربران اختصاص داده شده فقط می­توانند بر روی فرایند موردنظر کار کنند و دسترسی به اشیاء خود را به دست آورند اما مجوزهای فرایند  می­تواند به یک کاربر (ها) یا گروه (ها) دسترسی خواندن فقط به اشیا خاص در فرایند موردنظر را اعطا نمایند که می­تواند شامل: Dynaforms، Input Documents، Output Documents، Case Notes، Summary Form و Message History باشد.

Case Tracke

یک کد منحصر به فرد تولید می­کند که کاربران خارجی را قادر می­سازد به نرم افزار وارد شده و وضعیت پیشرفت یک مورد خاص را پیگیری نمایند.

Supervisors :

ناظرین فرآیند، کاربرانی هستند که دارای امتیاز خاص برای نظارت و بررسی موارد یک پروژه خاص هستند. اغلب مدیر یا سرپرست بخش در یک سازمان به عنوان سرپرست فرآیند تعیین می شود.

امیدواریم  مطلب “ طراحی مدل فرآیندیمورد پسندتون واقع شده باشه و اگر هنوز آموزش های هدی رایانه رو ندیدید ما به شما مطالب مقالات آموزشی را پیشنهاد می دیم؛ همچنین به جهت آموزش های بیشتر همراه تیم ما باشید و جهت مشاهده سایر امکانات تیم ما می توانید به وبسایت های: هلدینگ ایتکاک و همچنین هلدینگ آیریک شبرو مراجعه نمائید.